Zajęcia edukacyjne o bibliotece

7.12.2021 r. w naszej bibliotece zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola Zaczarowana Podkowa w Zalasewie. 5-latki poznały zawód bibliotekarza, dowiedziały się czym jest biblioteka i na czym polega praca bibliotekarza. Dzieci wysłuchały historii Zofii Staneckiej „Basia i biblioteka”, a następnie wzięły udział w warsztatach, w czasie których przygotowywały książki do udostępniania – pieczętowały je i oklejały kodami kreskowymi.

Regionalne tradycje świętomarcińskie

9.11.2021 w siedzibie naszej biblioteki odbyły się zajęcia z edukacji regionalnej dla uczniów klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu. Tematem były regionalne tradycje związane ze świętem Marcina w Wielkopolsce oraz obchody Święta Niepodległości. Czytanie książki Elizy Piotrowskiej „Legenda o rogalach świętomarcińskich” połączone było z rozmową oraz prezentacją. Uczniowie dowiedzieli się kim był św. Marcin oraz piekarz Walenty, dlaczego Walenty postanowił  wypiekać pyszne rogale i je rozdawać.

Zajęcia edukacyjne o Japonii

5 listopada 2021 r. zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne na temat Japonii w Szkole Podstawowej nr 2 w Swarzędzu.

W pierwszej części spotkania uczniowie klasy VI obejrzeli prezentację i wysłuchali wykładu na temat historii, kultury i obyczajów Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzieci dowiedziały się, gdzie leży Japonia, kto jest głową tego kraju oraz jakie są jego symbole narodowe. Zainteresowali się również alfabetami i językiem japońskim, sposobem spędzania wolnego czasu przez Japończyków, a także azjatycką kuchnią.

Spektakl dla dzieci z Przedszkola "Kolorowe Kredki"

29.10.2021 bibliotekarka swarzędzkiej filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu spotkała się z dziećmi z Przedszkola "Kolorowe Kredki" w Zalasewie i poprowadziła spektakl Teatru Kamishibai „Szukając Marudka”. Teatr Kaimishibai jest to specjalny sposób opowiadania mający swoje korzenie w Japonii.

Legenda o założeniu Poznania

26.10.2021 oraz 27.10.2021, z okazji trwającego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu przeprowadził cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. W tym roku hasłem Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest „Baśnie i legendy z całego świata”, dlatego uczniowie klas trzecich obejrzeli spektakl Teatru Kamishibai pt. „Legenda o założeniu Poznania”. Następnie odbyła dyskusja o bohaterach opowiadania.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

11 października 2021 r., z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. Uczniowie klasy 7 uczestniczyli w przygotowanych przez nas zajęciach o Japonii. Dzięki spotkaniu poznali kulturę tego kraju i dowiedzieli się więcej na temat życia, obyczajów i spędzania wolnego czasu przez Japończyków. W drugiej części zajęć uczniowie wzięli udział w warsztatach origami, podczas których sprawdzali swoje zdolności manualne tworząc żurawie origami.

Przedszkolaki w Bibliotece

8 października 2021 r. w naszej bibliotece gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 2 w Swarzędzu. Przedszkolaki wysłuchały Legendy o Smoku Wawelskim, przedstawionej w Teatrze Kamishibai, i uczestniczyły w warsztatach plastycznych, w trakcie których wykonały Smoki Wawelskie. Dzieci dowiedziały się jaka jest różnica między baśnią, legendą a bajką i miały okazję obejrzeć książki z różnymi baśniami i legendami.

Dziękujemy za wspólną zabawę.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W pierwszym tygodniu października, z okazji trwającego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. Nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu przeprowadził cykl zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem Teatru Kamishibai. Hasło tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi „Baśnie i legendy z całego świata”, dlatego uczniowie klas drugich wysłuchali „Legendy o Smoku Wawelskim”, przedstawionej w Teatrze Kamishibai, i uczestniczyli w warsztatach plastycznych wykonując smoki z masy solnej.