XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

zdjęcia

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, której celem jest propagowanie czytelnictwa i bibliotek jako miejsca wielu wydarzeń. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek odbywała się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka”. Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu, podobnie jak w latach poprzednich, włączyła się do akcji.

Z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowany został cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym pt. „Biblioteka – co to za miejsce?. Podczas spotkań dzieci brały udział w zajęciach czytelniczych o książce oraz w warsztatach tworzenia własnych zakładek do książek. Przedszkolaki dowiedziały się jakie są etapy powstawania książki oraz zawody i instytucje z nią związane. Poznały różne rodzaje książek oraz zasady prawidłowego korzystania z nich.

Podczas Tygodnia Bibliotek odbyło się również spotkanie sieci nauczycieli-bibliotekarzy z gminy Swarzędz i Kostrzyn, na którym nauczyciele dyskutowali na temat formy promocji czytelnictwa, warsztatu pracy nauczyciela bibliotekarza oraz wymieniali się doświadczeniami.

W Tygodniu Bibliotek zorganizowane zostały również dwa dni tematyczne w naszej Bibliotece. 12 maja, podczas dnia „Graj w bibliotece”, czytelnicy mogli zagrać w ciekawe gry planszowe, a 13 maja, podczas dnia „Książka dla Ciebie”, nasza Biblioteka zamieniła się w miejsce bookcrossingu, gdzie każdy mógł wymienić się ciekawą książką.