Spotkanie sieci nauczycieli bibliotekarzy

zdjęcia ze spotkania przedstawiają nauczycieli pracujących na warsztatach podczas tworzenia kolczyków i broszek

24 kwietnia 2024 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu odbyło się spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie".

Pierwsza część spotkania poświęcona była XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek. Nauczyciele zapoznali się z nowymi formami promocji czytelnictwa, warsztatem pracy nauczyciela bibliotekarza, wymienili się doświadczeniami oraz zapoznali się z przeglądem nowości wydawniczych i czasopism fachowych. W kontekście jednego z kierunków polityki oświatowej państwa, jakim jest wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów, nauczyciele poznali narzędzia i strony internetowe poświęcone dezinformacji, technikom manipulacji w sieci, patotreściom w internecie oraz sztucznej inteligencji. Mogli dowiedzieć się m.in. jak wykorzystywać AI do tworzenia tekstów, grafiki, mowy i muzyki, a także o dostępnych darmowych szkoleniach i webinarach dla nauczycieli bibliotekarzy.

W drugiej części spotkania Katarzyna Wilczkowska z Sypaszyje poprowadziła warsztaty upcyclingu pt. "Twórczy upcycling w bibliotece". Uczestnicy poznali możliwości wykorzystania powtórnie różnych materiałów i tkanin do wykonania ciekawych przedmiotów, takich jak obrazki, wianki i osłonki na doniczki. Następnie, pod okiem prowadzącej, wykonali własnoręcznie kolczyki i broszki z naturalnych materiałów i tkanin pozyskanych z sukienek.

Spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy było cenną okazją do wymiany doświadczeń, poznania nowych trendów i zdobycia praktycznych umiejętności. Warsztaty upcyclingu pokazały, jak w kreatywny sposób można wykorzystywać różne materiały, a także wpisały się w ideę "Biblioteki - miejsca na czasie", promując zero waste i troskę o środowisko.