46. Międzynarodowy Listopad Poetycki

zdjęcia ze spotkania z okazji 46. Międzynarodowy Listopad Poetycki

8 listopada 2023 r. w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z poezją i twórczością plastyczną Zbigniewa Kresowatego. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 46. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego – wydarzenia, które w sposób szczególny promuje poetów i poezję.

W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Zbigniew Kresowaty to poeta, eseista, krytyk literacko-artystyczny, rysownik, grafik, malarz ikon, ilustrator i portrecista. Debiut poetycki miał w prasie drugiego obiegu, a w oficjalnej prasie po raz pierwszy jego wiersze ukazały się w miesięczniku „Odra” w 1987 r. Publikował między innymi w takich pismach jak Akant, Arkusz, Horyzonty, Kultura, Metafora, Protokół Kulturalny. Wydał sześć zbiorów poezji, dwa tomy literatury faktu, album „Portretowisko” oraz almanach „Granitowe światło Pegaza”. Otrzymał kilkanaście nagród literackich oraz kilka nagród za całokształt twórczości.

Podczas spotkania z młodzieżą poeta opowiadał o swoim warsztacie poetyckim, osobistych przeżyciach, które wpłynęły na jego twórczość, a także inspiracjach artystycznych. Zarówno Zbigniew Kresowaty, jak i uczniowie przeczytali kilka wybranych wierszy poety. Artysta opowiedział również o swoich zainteresowaniach i pasjach – ikonach i porterach. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak powstają ikony oraz poznać cały proces ich tworzenia. Ponadto uczniowie obejrzeli bogatą kolekcję ikon oraz portretów wykonanych przez artystę.

Była to niecodzienna lekcja poezji i obcowania ze sztuką, która na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Dziękujemy uczniom klasy 2 TUS oraz nauczycielkom p. Magdalenie Chmielewskiej i p. Marioli Grześ za udział w spotkaniu.