Nicią Malowane

zdjęcia

12 kwietnia 2022 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z panią Anną Matuszewską – lokalną artystką, autorką wystawy „Nicią Malowane”. W spotkaniu wzięli udział seniorzy z Centrum Aktywności Seniora Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu.

Podczas spotkania pani Anna zaprezentowała swoje obrazy wyhaftowane haftem krzyżykowym, które powstały w ciągu ostatnich 15 lat. Wśród prac znalazły się adaptacje znanych dzieł malarstwa światowego: „Na antycznym stole” John Friedlinger, „Lato” Ivana Kobilca, „Młoda kobieta grająca na lutni” gobelin na postawie obrazu Petrusa van Schendela oraz „Martwa natura z homarem” gobelin na podstawie obrazu Modeste Carliera. Autorka opisała krok po kroku, jak powstaje haftowany obraz, wyliczyła ile godzin, kolorów nici oraz krzyżyków potrzebowała do wykonania poszczególnych dzieł.

W drugiej części spotkania pani Anna zaprezentowała bogatą kolekcję haftowanych obrusów, serwet i serwetek. Opowiedziała o swojej największej pasji – haftowaniu – którą rozwija od 7. roku życia. Przybyli na spotkanie goście mogli podziwiać przepiękne hafty angielskie, kaszubskie i richelieu.