Popularność biografii i autobiografii

zdjęcia seniorów ze spotkania w bibliotece

20.10.2023 r. w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie Przyjaciół słowa pt. „Dzieło literackie dzisiaj. Popularność biografii i autobiografii.” W spotkaniu wzięli udział seniorzy z Centrum Aktywności Seniora z Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu oraz inni miłośnicy słowa z naszego regionu.

Wykład, ilustrowany przykładami z literatury oraz wzbogacony o pracę z tekstem i prezentację materiałów wizualnych, dotyczących omawianych postaci: Marii Stuart, Zofii Wittowej-Potockiej oraz Wisławy Szymborskiej, wygłosiła Danuta Ewa Dachtera. W pierwszej części spotkania prelegentka przypomniała, jak naukowcy definiują dzieło literackie, a także wyjaśniła, co przyczynia się do popularności biografii i autobiografii. Natomiast druga część wykładu poświęcona była omawianiu wartościowych literacko biografii (Maria Stuart - Stefana Zweiga, Dzieje pięknej Bitynki - Jerzego Łojka, Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej, autorstwa Anna Bikont i Joanny Szczęsnej).

Spotkanie zakończyło się dyskusją i wymianą poglądów na temat omawianych utworów oraz zachęceniem uczestników do napisania wspomnień o sobie, innych ważnych dla nich osobach, bądź zdarzeniach.