Miesiąc Bibliotek Szkolnych

25, 26 oraz 28 października 2022, z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu zorganizowany został cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów wszystkich klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. Dzieci wzięły udział w trzech spotkaniach, których tematem przewodnim były książki i biblioteka.

W pierwszej części zajęć uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Książki” przedstawionego w formie Teatru Kamishibai. Następnie dowiedziały się jak wygląda proces powstawania książki, poznały różne rodzaje książek, cechy komiksów, komiksów paragrafowych, picturebooków i książek typu pop-up.

Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Uczniowie najpierw dowiedzieli się czym jest ex libris, obejrzeli przykładowe ex librisy zgromadzone w bibliotece, a następnie wykonali projekt graficzny własnego ex librisu.

Zajęcia zakończyły się wspólnym oglądaniem książek, dyskusją oraz próbą pisania na starej maszynie do pisania.