Materiały edukacyjne dla bibliotek pedagogicznych

zdjęcia z uroczystości przekazania książek

Dzięki Czepczyński Family Foundation czytelnicy wielkopolskich bibliotek pedagogicznych (w tym również ze Swarzędza) mają możliwość wypożyczenia książek oraz materiałów dydaktycznych związanych z edukacją finansową oraz włączającą. Fundacja, w ramach strategii rozwoju czytelnictwa w Polsce, postanowiła wyposażyć 42 wielkopolskie biblioteki pedagogiczne w pakiety edukacyjne „ABC Ekonomii” oraz „ABC Empatii”.

15 czerwca 2023 r. w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Poznaniu odbyło się uroczyste spotkanie z Pauliną Stochniałek – Członkinią Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Dorotą Kinal – Dyrektorem Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Arturem Czepczyńskim z Czepczyński Family Foundation, podczas którego przekazane zostały pakiety edukacyjne dyrektorom bibliotek pedagogicznych oraz kierownikom placówek filialnych. Pakiety edukacyjne otrzymała również Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu.

W skład każdego pakietu wchodzą: scenariusze zajęć, karty pracy, a także książki dla dzieci: „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów” oraz „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Publikacje wyjaśniają podstawowe zagadnienia z obszaru ekonomii i finansów oraz edukacji włączającej, mają na celu likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami. Książki skierowane są do przedszkolaków (5- i 6-latków) oraz uczniów szkół podstawowych (klas 1-3). Książki napisane przez Wiktora Czepczyńskiego i Żanetę Kupczyk stanowią zbiory opowiadań wprowadzających dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w świat ekonomii, przybliżają małym odbiorcom świat osób z niepełnosprawnościami oraz problemy, z którymi takie osoby borykają się na co dzień.