62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Zespół w dniu 29 października 2014


29 października w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu odbyło się spotkanie zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy z gmin Swarzędz i Kostrzyn poświęcone higienie szkolnej i domowej oraz zasadom prawidłowego odżywiania. Spotkanie miało charakter informacyjno – edukacyjny i odbyło się w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej kampanii „Uwaga Nadwaga”.

 

W pierwszej części spotkania specjalista w zakresie dietetyki i psychodietetyki, pani Natalia Furmankiewicz,  przedstawiła prezentację na temat zasad zdrowego odżywiania oraz skutecznej profilaktyki nadwagi i otyłości. Prelegentka omówiła, jak nawyki żywieniowe wpływają na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka, jak nieświadomie wiele osób powiela złe zachowania żywieniowe, a także, jak dochodzi do procesu uzależnienia się od słodyczy.

 

W dalszej części nauczyciele bibliotekarze dowiedzieli się jakimi powszechnymi problemami zdrowotnymi, których nie należy bagatelizować, stały się nadwaga i otyłość. Przedstawione zostały im aktualne wyniki badania HBSC (Health Behaviour School-aged Children), przeprowadzone w ramach międzynarodowego projektu przez Instytut Matki i Dziecka, w którym oceniano zachowania zdrowotne dzieci i młodzieży w Polsce. Otrzymali również materiały informacyjne na temat roli nauczyciela we wspieraniu dzieci z nadwagą i otyłością w szkole oraz przykładowe scenariusze zajęć do przeprowadzenia lekcji na temat zdrowego trybu życia.

 

Spotkanie zakończyło się dyskusją nad problemem otyłości i nadwagi, a przybyli na nie nauczyciele wyrazili chęć zaproszenia dietetyka na spotkanie z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

 

 

 

KCh

2014-10-30