62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

29.04.2015


29 kwietnia 2015 r. nauczyciele bibliotekarze z gmin Swarzędz i Kostrzyn wzięli udział w wyjeździe integracyjno-szkoleniowym do Śremu.

 

Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem jednej z najnowocześniejszych bibliotek w Wielkopolsce – Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Heliodora Święcickiego w Śremie, która w tym roku przeniosła się do nowej siedziby i dzięki adaptacji oraz wyposażeniu pomieszczeń funkcjonuje zgodnie z najlepszymi światowymi standardami zarówno pod względem infrastruktury, wykorzystania nowoczesnych technologii, jak i obsługi czytelnika. Dyrektor biblioteki, pan Jerzy Kondras, oprowadził wszystkich po placówce, zaprezentował każde pomieszczenie, omówił sposób funkcjonowania instytucji, a także metody i formy pracy bibliotekarzy. Nauczyciele bibliotekarze obejrzeli czytelnię, wypożyczalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, mediatekę, pracownię komputerową, salę konferencyjną, dział regionalny, salonik prasowy, salę animacji dla dzieci, a także scenę plenerową w ogrodzie. Wszystkim uczestnikom wycieczki szczególnie do gustu przypadł przytulny salonik prasowy, w którym można przeczytać gazetę w wygodnym fotelu lub sofie. Drugim pomieszczeniem bibliotecznym, które spodobało się nauczycielom bibliotekarzom była mediateka – dział, w którym gromadzone i wypożyczane są zbiory multimedialne oraz można korzystać z tablicy multimedialnej, używać czytników e-booków, tabletów, x-boxów oraz sprzętu do odtwarzania płyt. Dyrektor biblioteki zaprezentował również możliwości nowoczesnej sali konferencyjnej, wyświetlając prezentację poświęconą bibliotece i krótko przybliżając jej historię.

 

W kolejnej części wyjazdu nauczyciele bibliotekarze odwiedzili Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Poznaniu Filię w Śremie, poznali jej specjalistyczny księgozbiór i zasady funkcjonowania. Następnie pracownik biblioteki, pani Lidia Urbańska, oprowadziła uczestników wycieczki po Śremie. Przybliżyła wszystkim historię tego miasta, opowiedziała o jego najważniejszych zabytkach, a także zabrała na spacer nadwarciańską promenadą w Śremie, przy której postawione są pomnikowe ławeczki ku czci wybitnych Śremian – Heliodora Święcickiego oraz ks. Piotra Wawrzyniaka.

 

Ostatnim punktem wyjazdu integracyjno-szkoleniowego nauczycieli bibliotekarzy było zwiedzanie Arboretum w Kórniku – najstarszego i największego ogrodu dendrologicznego w Polsce. Przewodnik oprowadził uczestników wycieczki po najciekawszych częściach arboretum, opowiedział o rzadkich i atrakcyjnych okazach kolekcji drzew i krzewów oraz pokazał najcenniejsze gatunki w ogrodzie. Jednak ani cypryśnik błotny, ani grujecznik japoński nie zrobiły na bibliotekarzach takiego wrażania, jak kwitnące w arboretum magnolie.

 

Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze, pogoda sprzyjała, a humory dopisywały. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni.

 

 

KCh

2015-05-04