62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Teatr obrazkowy w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu


24.03.2015 r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu odbyły się zajęcia teatralne dla dzieci z klas zerowych przeprowadzone przez bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu.

 

 

 

Zajęcia zostały przeprowadzone przy użyciu innowacyjnej formy pracy tj. teatru Kamishibai. Teatr Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to specjalny sposób czytania lub opowiadania wywodzący się z Japonii, wykorzystujący kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. „Magiczna skrzynka” stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. Ilustracje pojawiają się przed odbiorcą, tworząc integralną całość z opowiadanym tekstem. Różne tempo zmian ilustracji to charakterystyczna cecha Kamishibai, dająca wrażenie ruchu. Teatr obrazkowy jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania. Plansze ze specjalnie przygotowanymi bajkami i ilustracjami dobiera się w zależności od wieku grupy, dla której wystawiane jest przedstawienie.

 

Tematem zajęć teatralnych była wiosenna historia o groszku, który przechodzi cykl wzrastania od małego nasionka aż do dorosłej rośliny. Dzieci mogły obejrzeć i dotknąć „magiczną skrzynkę”, a w trakcie czytania naśladować losy bohatera opowiadania, a także dotknąć rekwizytów. Każdy uczeń otrzymał trzy nasionka grochu.

 

 

Po przedstawieniu odbyły się prace plastyczne, dzieci wykazały się dobrą znajomością treści opowiadania i bystrością, zapamiętały dużą ilość szczegółów. To były bardzo kreatywne zajęcia, prace uczestników zostały zaprezentowane na szkolnej tablicy.

Po części artystycznej nastąpił czas na niespodziankę! Dzieci przystąpiły do zadań praktycznych, czyli do sadzenia ziaren, cóż to była za radość! Uczniowie byli zafascynowani możliwością posadzenia swoich nasion groszku w specjalnie przygotowanych skrzynkach. Z niecierpliwością oczekują na wykiełkowanie roślin. Powodzenia!

 

 

Po zakończeniu zajęć dla dzieci nauczycielki klas zerowych otrzymały zestawienie bibliograficzne „Teatr w życiu dziecka” przygotowanie ze zbiorów Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu.

 

 

Magdalena Ofierska Majeran