62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Teatr Kamishibai - nowa forma pracy z dziećmi


Rok 2015 został ogłoszony Rokiem Teatru Polskiego. W nawiązaniu do tego wydarzenia dnia bibliotekarz  Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Swarzedzu przeprowadził  13.03.2015 zajęcia teatralne dla dzieci grupy „Elfy” z Przedszkola Mali Artyści w Swarzędzu.

 

Zajęcia zostały przeprowadzone przy pomocy nowej formy pracy pedagogicznej  tj."magicznej skrzynki' Teatru Kamishibai. Teatr Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to specjalny sposób czytania lub opowiadania wywodzący się z Japonii, wykorzystujący kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. „Magiczna skrzynka” - parawan Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę słuchających opowiadanej historii. Różne tempo zmian ilustracji to charakterystyczna cecha Kamishibai, dająca wrażenie ruchu. Teatr obrazkowy  jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania. Plansze ze specjalnie przygotowanymi bajkami i ilustracjami dobrane zostały do wieku grupy dla której wystawiane było przedstawienie.

 

Tematem zajęć teatralnych była historia o groszku, który przechodzi cykl wzrastania od małego nasionka aż do dorosłej rośliny. Dzieci mogły obejrzeć i dotknąć „magiczną skrzynkę”, a w trakcie czytania naśladować losy bohatera opowiadania, a także dotknąć rekwizytów. Każde dziecko otrzymało nasionko grochu. Po przedstawieniu odbyły się prace plastyczne, dzieci wykazały się dobrą znajomością treści opowiadania i bystrością, zapamiętały dużą ilość szczegółów. To były bardzo kreatywne zajęcia, prace uczestników zostały zaprezentowane na przedszkolnej tablicy.

 

Po części artystycznej nastąpił czas na niespodziankę! Dzieci przystąpiły do zadań praktycznych czyli do sadzenia ziaren. Radość była ogromna, dzieci były zafascynowane możliwością posadzenia swoich nasion groszku w przedszkolnym ogródku. Z niecierpliwością oczekują na wykiełkowanie roślin. Powodzenia!

 

Po zakończeniu zajęć dla dzieci, odbyła się rozmowa z nauczycielkami przedszkola o możliwościach i zaletach teatru obrazkowego w pracy pedagogicznej, a także o działalności Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu.

 

 

 


Magdalena Ofierska Majeran