62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Teatr Kamishibai – zajęcia teatralne o emocjach


Dnia 21.05.2015 odbyły się kolejne zajęcia teatralne dla dzieci grupy „Elfy” z Przedszkola Mali Artyści w Swarzędzu. Teatr Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) inaczej teatr ilustracji jest to specjalny sposób opowiadania mający swoje korzenie w Japonii.  W metodzie tej wykorzystuje się kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii.Parawan Kamishibai „Magiczna skrzynka” stanowi oprawę dla ilustracji i skupia uwagę publiczności. Zmienne tempo przedstawiania ilustracji to charakterystyczna cecha Kamishibai, dająca wrażenie ruchu.

 

Teatr obrazkowy  jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania. Plansze ze specjalnie przygotowanymi bajkami i ilustracjami dobrane są do wieku grupy uczestników przedstawienia.

Tematem zajęć teatralnych w grupie „Elfy” była historia przyjaźni chłopca Leona i jego psa Marudka. Dzieci mogły obejrzeć i sprawdzić jak działa „magiczna skrzynka”,  dotknąć rekwizytów tj. pacynki pieska oraz dzwonka. W trakcie czytania  rozmawialiśmy o przeżyciach i emocjach bohatera opowiadania, o przyjaźni, smutku, radości.

 

 

 

 

 

 

Po przedstawieniu odbyły się warsztaty plastyczne, dzieci z masy solnej z dużym zaangażowaniem lepiły figurkę bohatera opowiadania psa Marudka. To były bardzo twórcze zajęcia, prace uczestników zostały wyeksponowane w przedszkolu a następnie dzieci mogły je zabrać na pamiątkę do domu. Na zakończenie na dzieci czekała słodka niespodzianka, która sprawiła im wiele radości.

 

 

Po zakończeniu zajęć dla dzieci, odbyła się rozmowa z nauczycielkami przedszkola o emocjach i wartościach w życiu dzieci oraz literaturze na ten temat ze zbiorów Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu.

                    


Magdalena Ofierska Majeran