62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Spotkanie z Janem Brzechwą - poetą dziecięcej wyobraźni (Gimnazjum w Zalasewie)


Spotkanie z Janem Brzechwą
- poetą dziecięcej radości

Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka... Tymi słowami uczennice Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie rozpoczęły piękne czytanie oryginalnego tekstu Jana Brzechwy. 13 i 14 marca odwiedziliśmy dzieci klas I-ych i zerówkę uczące się w murach naszej szkoły.

Tekst z podziałem na role czytały uczennice należące do SKR „Mollegro” działającego przy szkolnej bibliotece: Asia Skrzypczak - pomysłodawczyni i koordynatorka przedsięwzięcia oraz Agnieszka Complak, Tosia Szych i Paulina Fojud. Wiele zaangażowania w przygotowania włożyła także Ania Witaszak, która w ostatniej chwili się rozchorowała i nie mogła uczestniczyć w tych miłych spotkaniach. Oprawę plastyczną przygotowała Tosia Mańkowska. Miły akcent stanowiło wspólne śpiewanie piosenki „Na Wojtusia z popielnika”, do której na skrzypcach przygrywała Marta Kaźmierczak.

Dzieciom bardzo podobało się kolorowe przebranie Pchełki, pełen humoru tekst autora oraz niespodzianki, które dla nich przygotowaliśmy. Chętnie też z nami śpiewały i pozowały do zdjęć. Dzieci z klasy Ib z Panią Wychowawczynią zaśpiewały dla nas w podziękowaniu swoją piosenkę – niezwykle nas ten gest wzruszył.

Uczennice naszego gimnazjum wykazały się dużą kreatywnością w niecodziennym przybliżeniu najmłodszym twórczości znanego wszystkim i bardzo lubianego bajkopisarza. Któż z nas nie pamięta przezabawnych wierszy, bajek i opowieści, które trafiały do dziecięcego poczucia humoru i wyobraźni. Kiedy więc będzie nam smutno przenieśmy się w pełen humoru świat wyobraźni "profesora serdecznego uśmiechu".  Sam poeta tak opowiadał o sztuce pisania dla najmłodszych: "Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej". Mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie choć troszkę spełniło życzenie tego wyjątkowego poety.

Bardzo dziękujemy Paniom Nauczycielkom z SP5 za miłe przyjęcie, a  dzieciom za radosną atmosferę. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz się spotkamy.

 

M. i St. Chmielewskie