62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy w SP w Zalasewie


W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 28 października br. do Szkoły Podstawowej w Zalasewie na konferencyjne spotkanie bibliotekarzy ze szkół Miasta i Gminy Swarzędz przybyli również zaprzyjaźnieni nauczyciele z innych szkół. Celem spotkania była wymiana doświadczeń, prezentacja ciekawych pomysłów oraz przełamanie stereotypów.

 

Niezwykle inspirujące prezentacje i towarzyszące im mini - wykłady nauczycieli bibliotekarzy świadczą o pasji i kreatywności oraz konsekwencji w realizacji głównego celu: szerzenia idei czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.Tegoroczne hasło: „Biblioteki rządzą!” jednoznacznie wskazało kierunek działań szkolnych bibliotek.

 

 

Koordynator – Hanna Pietruczanis – Zarembska, rozpoczynając spotkanie zachęciła gości do dzielenie się swoimi doświadczeniami, które w przyszłości posłużą dzieciom i młodzieży, a jednocześnie będą wsparciem dla działań bibliotek szkolnych (warto zobaczyć: Fantastyczne Latające Książki Pana Morrisa Lessmore – zdobywca Oskara 2012, dostępny w pełnej wersji w sieci).

 

 

Na konferencji mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych prezentacji Anny Chlebowskiej z Gimnazjum w Zalasewie, Małgorzaty Skowrońskiej- Bizan z SP Kobylnica, Marioli Grześ z ZS nr 1, Grażyny Beranek z SP nr 5, Kornelii Choryńskiej – Biblioteka Pedagogiczna – filia w Swarzędzu. Materiały uzupełnione pełnym omówieniem wywarły na słuchaczach duże wrażenie.

 

 

Do najciekawszych i wartych uwagi działań podjętych przez bibliotekarzy należą: Szkolny Klub Recenzentów „Mollegro”, Klub „Złota Rączka”, zespół redakcyjny gazetki elektronicznej „Wich@jster”, konkursy: literackie, poetyckie, fotograficzne, plastyczne połączone z wystawami prac uczniowskich (Gimnazjum w Zalasewie); Młodzież czyta dzieciom, Koło Twórczej Aktywności, Kaligrafia, Warsztaty Decoupage, Akademia Młodych Twórców, Akcja „Uwolnij wiersz”, Zespół Pro Arte promujący kulturę polską i europejską (ZS nr 1); rewitalizacja księgozbioru i filmik „Podaj cegłę” (SP Kobylnica) - w ramach II edycji programu MEN „Książki naszych marzeń” - realizowanego przez wszystkie placówki oświatowe MiG Swarzędz; Narodowe Czytanie, Tydzień Edukacji Globalnej, Dzień Bezpiecznego Internetu, Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach (Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu); kiermasze książek, Akcja Wspólnego Czytania „Czytanie łączy pokolenia”, konkursy literackie i plastyczne „Biblioteka moich marzeń” (SP nr 5).

 

 

W rozmowach kuluaryjnych o poezji i pracach plastycznych swoich uczniów skromnie wspomniała Halina Zalewska z Gimnazjum nr 2, prezentując pięknie wydane albumy i książki, w których widać efekty pracy utalentowanej młodzieży (np. „Raj młodych artystów”).

 

 

Podane przykłady jednoznacznie wskazują, iż praca bibliotekarza nie ogranicza się do podawania zakurzonych książek z półek. Wręcz przeciwnie – jak wiele wolnych zawodów może być pociągająca i inspirująca do coraz to nowszych wyzwań, jakie stawia przed nami współczesność i dobrze wyedukowana młodzież. Przynosi to obopólne korzyści i łączy pasje.

 

 

Nauczyciele bibliotekarze

SP Zalasewo