62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Pyszna lektura


Podczas obchodów „2014 Roku Czytelnika” wiele placówek w różnorodny sposób promuje czytelnictwo. W Przedszkolu Mali Artyści w Swarzędzu panie nauczycielki codziennie czytają dzieciom książki, do głośnego czytania regularnie zapraszani są również goście. Włączając się w propagowanie głośnego czytania nauczyciel bibliotekarz  swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkał się z dziećmi grupy młodszej w  listopadzie 2014.

Tematem zajęć były obchody święta 11 listopada w Wielkopolsce oraz tradycje związane ze świętowaniem imienin patrona jednej z głównych ulic Poznania - św. Marcina i wypieku rogali świętomarcińskich. Czytanie książeczki Elizy Piotrowkiej „Legenda o świętym Marcinie i piekarzu Walentym” połączone było z rozmową oraz prezentacją. Dzieci dowiedziały się co to jest legenda, kto to był św. Marcin i piekarz Walenty, dlaczego postanowił on wypiekać pyszne rogale i komu je rozdawał, rozmawialiśmy również o tym że tradycja ta jest kultywowana w Wielkopolsce aż do czasów obecnych. Dzieci, w trakcie czytania, mogły obejrzeć książkę, jak również dotknąć rekwizytów obrazujących opowiadaną historię: trzymały podkowę którą „zgubił koń św. Marcina” – wzór kształtu i wielkości rogali, zbadały rączkami kolor i fakturę nadzienia rogali tj. sypki biały mak, mąkę, orzechy, rodzynki (śmiałkowie natychmiast przystąpili do degustacji).

 

 

 

Po prezentacji przystąpiliśmy do zadań praktycznych czyli do zrobienia pamiątkowych rogali! Zabawa była wyśmienita, dzieci zgrabnie i szybko uformowały na kształt podkowy rogale z masy solnej, następnie ozdobiły je białym makiem. Rogale zostały podpisane i przekazane do wysuszenia - później dzieci pomalowały je i mogły zabrać do domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po „wyczerpującej” części warsztatowej nastąpił czas na słodką niespodziankę! Dzieci zostały zaproszone do degustacji rogali. Radość była ogromna a atmosfera przepyszna. Na talerzykach nie pozostały nawet okruszki. Podczas poczęstunku rozmawialiśmy o treści książki, dzieci wykazały się dobrą znajomością legendy i bystrością, zapamiętały dużą ilość szczegółów.

 

Po zakończeniu zajęć dla dzieci, odbyła się rozmowa z nauczycielkami przedszkola o zaletach głośnego czytania dzieciom, roli literatury w pracy wychowawczej, a także o działalności Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu.

 
                                                                                                     

Magdalena Ofierska Majeran