62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Lekcja z legendą z okazji 11 Listopada 2015


03.11.2015 odbyły się zajęcia dla dzieci klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Swarzedzu. Tematem lekcji były obchody święta 11 Listopada w Wielkopolsce oraz regionalne tradycje związane ze świętowaniem imienin Marcina. Głośne czytanie książeczki Elizy Piotrowkiej „Legenda o świętym Marcinie i piekarzu Walentym” połączone było z rozmową oraz prezentacją. Dzieci dowiedziały się co to jest legenda, kto to był św. Marcin i piekarz Walenty, dlaczego postanowił on wypiekać pyszne rogale i komu je rozdawał. Rozmawialiśmy również o tym że tradycja ta jest kultywowana w Wielkopolsce aż do czasów obecnych. Dzieci, w trakcie czytania, mogły obejrzeć książkę, jak również dotknąć rekwizytów obrazujących opowiadaną historię: trzymały podkowę którą „zgubił koń św. Marcina” – wzór kształtu i wielkości rogali, zbadały rączkami kolor i fakturę nadzienia rogali tj. sypki mak, orzechy, rodzynki.

Po prezentacji przystąpiliśmy do zadań praktycznych czyli do zrobienia pamiątkowych rogali. Dzieci wykazały się dużą keratywnością, "wyrobiły ciasto" i uformowały na kształt podkowy rogale z masy solnej, następnie ozdobiły je orzechami oraz makiem. Rogale zostały podpisane i pozostawione do wysuszenia.

 

W podziękowaniu za przeprowadzone zajęcia dzieci wręczyły mi pieknę, samodzielnie wykonaną pracę plastyczną. Dziękuję!

 

Po zakończeniu zajęć, z wychowacą klasy rozmawiałyśmy o zaletach głośnego czytania dzieciom, roli literatury w pracy wychowawczej, a także o współpracy Szkoły Podstawowej ze swarzędzką Filią Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu.

 
                                                                                                     

Magdalena Ofierska Majeran