62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Konferencja w dniu 11.12.2013


11 grudnia 2013 r. odbyła się konferencja nauczycieli bibliotekarzy pt. „Kultura wschodu – bliżej kraju kwitnącej wiśni”. Jak co roku, spotkanie zostało zorganizowane przez swarzędzką filię Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu przy współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Swarzędzu. Szkoła udostępniła salę multimedialną na potrzeby konferencji oraz ugościła zebranych nauczycieli.

 

Po powitaniu wszystkich przybyłych gości, dyrektor szkoły, Przemysław Wantuch, opowiedział o placówce oraz zaprezentował krótki filmu promujący II LO w Swarzędzu. Następnie wystąpił pierwszy gość konferencji – pan Adam Choryński, pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk, który opowiedział o swoich trzech wyprawach do Japonii, przybliżając w ten sposób wszystkim zgromadzonym kulturę, tradycje i obyczaje kraju kwitnącej wiśni. W czasie tej prelekcji uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć ciekawe filmy oraz zdjęcia ukazujące Japonię jako kraj wielu kontrastów – zarówno kultywujący historię i tradycję, jak też przykładający dużą wagę do intensywnego rozwoju i najnowocześniejszych technologii. Po prezentacji goście mogli skosztować zielonej herbaty przywiezionej z Japonii.

 

Druga część spotkania poświęcona była japońskiej sztuce układania kwiatów – ikebanie. Kierownik Filii nr 2 Biblioteki Głównej i Centrum Informacji Naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Katarzyna Zygmunt, przybliżyła historię ikebany, jej kierunki oraz cechy charakteryzujące tę sztukę. Następnie omówiła zasady tworzenia kompozycji kwiatowych w ikebanie oraz podstawowe zasady, którymi należy kierować się tworząc układy roślinne. Na zakończenie swojego wystąpienia pani Katarzyna Zygmunt przygotowała trzy ikebany – w stylu moribana (ze spiętrzonymi kwiatami), heika (układ w wysokim wazonie) oraz morimono (kompozycja łącząca kwiaty z owocami).

 

Ostatnim punktem spotkania były warsztaty origami przeprowadzone przez pracownika biblioteki pedagogicznej – Kornelię Choryńską. Ich głównym celem było zwrócenie uwagi na niezwykle atrakcyjną formę zajęć możliwą do wykorzystania w pracy nauczyciela bibliotekarza. Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się, jak z kartki papieru stworzyć przestrzenne figury, takie jak łabędź, ptak czy żaba.

 

Spotkanie zakończyło się złożeniem życzeń świątecznych i noworocznych oraz zaproszeniem do udziału w następnych spotkaniach.

 

 

KCh

2013-12-12