62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Archiwum


 • Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

  12 czerwca br. odbędzie się 16. edycja ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu po raz kolejny włącza się do akcji.

   

  Zapraszamy wszystkich 12.06.2019 r. do naszej biblioteki – przygotowaliśmy zbiór książek, którymi chcemy się podzielić z innymi. Każdy odwiedzający może wybrać książkę odpowiednią dla siebie i zabrać ją ze sobą na zawsze. Osoby, które chcą tego dnia uwolnić swoją książkę, mogą zrobić to w naszej bibliotece.

 • Tydzień Bibliotek

  W dniach 8-15 maja 2019 r. obchodzony jest Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „#biblioteka”.

   

  Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu po raz kolejny włącza się do ogólnopolskiej akcji, której celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek. Zachęcamy do odwiedzenia naszej biblioteki i skorzystania z przygotowanej oferty.

   

  Więcej

 • Konkurs "100 lat UAM"

  Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłasza konkurs "100 lat UAM". Koordynatorem konkursu jest Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

  W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z terenu Wielkopolski.

   

  Więcej

 • Zajęcia czytelnicze z okazji Światowego Dnia Książki

  23.04 obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i praw autorskich. Z tej okazji nauczyciel bibliotekarz  swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkał się 29.04.2019  z dziećmi z Publicznego Przedszkola Jarzębinka w Swarzędzu. Tematem zajęć czytelniczych były przygody liter alfabetu - bohaterów zbioru wierszy Wandy Chotomskiej „Kram z literkami”.


  Więcej

 • Przedstawienia teatralne dla dzieci z Przedszkola Mali Artyści

  W dniach 02.04.2019 oraz 04.04.2019 odbyły się spektakle teatralne dla dzieci grupy „Elfy” i „Smoki” z Przedszkola „Mali Artyści” w Swarzędzu. Tematem przedstawień była historia o groszku, który rośnie od małego nasionka aż do dorosłej rośliny.

   

  Więcej

 • Pasowanie na czytelnika w Szkole Podstawowej w Iwnie

  W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Iwnie w dniu 01.04.2019 odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Z okazji  tego święta nauczyciel bibliotekarz  swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej przeprowadził zajęcia o czytaniu i bibliotece.

   

  Więcej

 • Wystawa ceramiki Barbary Niesytej

  Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu serdecznie zaprasza na wystawę ceramiki autorstwa lokalnej artystki – Barbary Niesytej. Ekspozycja składa się z rzeźb pogrupowanych w trzy kategorie: literackie inspiracje, sowy i smoki.

   

  Więcej

 • 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku w celu propagowania wiedzy dotyczącej opieki i wychowania dzieci z autyzmem. Ma również wspierać inicjatywy społeczne przeciwdziałające dyskryminacji osób dotkniętych tą chorobą.

   

  Więcej

 • Dni Teatru w Przedszkolu nr 2 w Swarzędzu

  Miedzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27.03 od blisko sześćdziesięciu lat. W ramach obchodów tego świeta w dniu 26.03.2019 oraz 28.03.2019 odbyły się spektakle Teatru Kamishibai dla dzieci grupy „Lale” i "Pajacyki" z Przedszkola nr 2 im. "Misia Uszatka" w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Zajęcia teatralne w Szkole Podstawowej nr 1 w Zalasewie

  Dnia 20.03.2019 w Szkole Podstawowej nr 1 w Zalasewie dla klasy IC odbyło się przedstawienie Teatru Kamishibai „Groszki”. Teatr Kamishibai jest to specjalny sposób opowiadania, w którym wykorzystuje się kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii.

   

  Więcej

 • Cykl przedstawień „Groszki” w Szkole Podstawowej nr 1 w Swarzędzu

  W Szkole Podstawowej nr 1 w Swarzędzu dla klas pierwszych odbył się cykl przedstawień Teatru Kamishibai „Groszki”. Spektakle prezentowane były przez bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu w dniach 08.03.2019 dla klasy 1A w Bibliotece szkolnej, 11.03.2019 dla klasy 1C w Bibliotece szkolnej oraz 12.03.2019 dla klasy 1B w sali lekcyjnej.

   

  Więcej

 • Teatr Kaimishibai w Przedszkolu Jarzębinka

  Dnia 06.03.2019 bibliotekarka swarzędzkiej Filii Biblioteki Pedagogicznej spotkała się z dziećmi z Przedszkola Jarzębinka w Swarzędzu i przeprowadziła dla dzieci zajęcia teatralne „Szukając Marudka”. Tematem spektaku Teatru Kamishibai w grupie „Pszczółki” była historia przyjaźni chłopca Leona i jego psa Marudka.

   

  Więcej

 • Stragan z wesołymi literkami w Zalasewie

  W dniu 22.02.2019 nauczyciel bibliotekarz  swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Zalasewie. Tematem zajęć były wesołe przygody literek alfabetu - bohaterów zbioru wierszy Wandy Chotomskiej „Kram z literami”.

   

  Więcej

 • Warsztaty plastyczne dla nauczycieli

  20 lutego 2019 r. Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu zorganizowała warsztaty plastyczne pod hasłem „ASTRA inspiruje, czyli jak pokolorować świat dziecka”. W tajemniczy świat plastyki wprowadziła wszystkich, przedstawicielka grupy ASTRA, pani Maria Olizar-Zakrzewska.

   

  Więcej

 • Wiosenne zajęcia w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu

  W Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu odbyło się przedstawienie Teatru Kamishibai „Groszki”.  Spektakl prezentowany był dla klasy 2C w dniu 27.02.2018.


  Więcej

 • Miesiąc Języka Ojczystego 21.02 – 21.03

  21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO), który potrwa do 21 marca. W ramach obchodów święta polszczyzny odbędą się liczne konkursy.

   

  Więcej

 • Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

  W dniach 3-9 marca obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-booków i e-czytania. W Międzynarodowym Tygodniu Książki Elektronicznej zachęcamy do korzystania z książek dostępnych na platformie IBUK Libra.

   

  Więcej

 • Ferie z Biblioteką

  W drugim tygodniu ferii zimowych Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu zorganizowała zajęcia edukacyjne dla uczniów biorących udział w półkolonii sołeckiej w Gruszczynie.

   

  Więcej

 • Finał konkursu "Warto wiedzieć, warto zobaczyć"

  5 grudnia 2018 r. w sali World Trade Center w Poznaniu odbyła się uroczysta gala podsumowująca II edycję konkursu organizowanego przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego dla nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych oraz nauczycieli bibliotekarzy publicznych bibliotek pedagogicznych.

   

  Więcej

 • Księga Pamiątkowa z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego


 • Konkurs

  Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu organizuje konkurs Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej.

   

   

  Więcej

 • 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości

  100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości to publikacja historyczna wydana przez WSiP S.A. Jest to zbiór komiksów, który powstał, by  uczcić odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz uhonorować uczestników tamtych wydarzeń.

   

  Więcej

 • Koziołki, rury i czarcie ogony

  Zachęcamy do zapoznania się z nową publikacją w naszych zbiorach. "Koziołki, rury i czarcie ogony" autorstwa Małgorzaty Swędrowskiej z ilustracjami Joanny Bartosik to zbiór 10 legend związanych z Poznaniem.

   

  Więcej

 • 100-lecie odzyskania niepodległości

  Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

   

  Więcej

 • Zajęcia o Japonii

  18.10.2018 r. w ramach wspomagania pracy szkół Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu przeprowadziła zajęcia edukacyjne o Japonii w Szkole Podstawowej nr 2 w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2018 "Książka to przyszłość"

  Miesiąc Październik od wielu lat obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło przewodnie w 2018 brzmi „Książka to przyszłość”. Włączając się w obchody tego święta nauczycielka bibliotekarka swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu spotkała się 11.10.2018 z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zalasewie.

   

  Więcej

 • „Piotruś zawodowiec” – czytamy przedszkolakom

  17 października 2018 roku Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, jednostka Samorządu Województwa Wielkopolskiego uroczyście przekazała Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu blisko 500 książek autorstwa Agnieszki Nożyńskiej pt.: „Zawody, czyli kim możesz zostać”. Publikacja ta w ciekawy sposób przybliża dzieciom pracę w różnych zawodach.

   

  Więcej

 • Narodowe Czytanie

  8.09.2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu odbyła się VII edycja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą wspólnego czytania było Przedwiośnie S. Żeromskiego.

   

  Więcej

 • Konkurs "Warto wiedzieć, warto zobaczyć"

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie „Warto wiedzieć, warto zobaczyć”. Tegoroczna edycja zatytułowana została „Przez wielkopolską wieś – skarby architektury”. Konkurs skierowany jest do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych oraz nauczycieli bibliotekarzy publicznych bibliotek pedagogicznych.

  Więcej

 • Konkurs "Wielkopolska - moja duma"

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie pt. „Wielkopolska – moja duma”. Konkurs adresowany jest do mieszkańców Wielkopolski w wieku 50+.

   

  Więcej

 • Irlandia w szkole

  Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Fundacją Kultury Irlandzkiej i Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu, serdecznie zapraszają do skorzystania z projektów edukacyjnych dedykowanych uczniom szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolakom.

   

  Więcej

 • Wakacje z Biblioteką

  13.08.2018 r. Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu, w ramach akcji „Wakacje z Biblioteką”, zorganizowała w świetlicy wiejskiej w Jasiniu spotkanie poświęconej Japonii.

   

  Więcej

 • Wakacje z Biblioteką

  W ramach przygotowanej przez swarzędzką filię Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu oferty bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla dzieci na okres wakacji  Magdalena Ofierska Majeran  przeprowadziła 18.07.2018 zajęcia teatralno-czytelnicze dla dzieci uczestniczących w półkoloniach w Łowęcinie.

   

  Więcej

 • Noc Bibliotek 2018 w Swarzędzu

  Noc Bibliotek to ogólnopolska  akcja promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Hasło IV już wydania ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek” w 2018, w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski, brzmiało: "Rzeczpospoczyta". Udział w akcji zadeklarowało 1873 biblioteki, w całej Polsce odwiedziło je ponad kilkadziesiąt tysięcy ludzi.


  Więcej

 • Zajęcia w XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom

  W XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom 2018 bibliotekarka swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkała się z dziećmi z Przedszkola Tęczowy Port w Swarzędzu. Tydzień Czytania Dzieciom  wypełniony jest różnymi działaniami promującymi czytanie dzieciom. Dnia 04.06.2018 odbyły się dla dzieci zajęcia teatru ilustracji „Szukając Marudka”.

   

  Więcej

 • Do(wolność) czytania w Przedszkolu Jarzębinka

  Z okazji XV Tygodnia Bibliotek, obchodzonego pod hasłem Do(wolność) czytania, odbyły się 10.05.2018 zajęcia teatralne dla dzieci z Przedszkola Jarzębinka w Swarzędzu poprowadzone przez bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu.

   

  Wiecej

 • Wystawa fotografii

  Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu serdecznie zaprasza na wystawę fotografii autorstwa uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Zajęcia teatralne w Swarzędzu podczas XV Tygodnia Bibliotek

  Podczas obchodów XV Tygodnia Bibliotek, 14.05.2018 odbyły się kolejny spektakl teatralny „Groszki” dla dzieci z Przedszkola Jarzębinka w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Spektakl Groszki w Szkole Podstawowej w Iwnie

  25.04.2018 w Szkole Podstawowej w Iwnie odbył się dla uczniów klasy pierwszej spektakl Teatru Kamishibai „Groszki”.  Teatr obrazkowy  jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania. Zajecia zostały przeprowadzone w ramach realizacji projektu edukacyjnego Wzrastanie przez czytanie.

   

  Więcej

 • Ferie z książką - Japonia

  W drugim tygodniu zimowych ferii Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu, w ramach akcji „Ferie z książką”, zorganizowała w świetlicy wiejskiej w Gruszczynie spotkanie poświęconej Japonii.

   

  Więcej

 • Finał konkursu Oaza zieleni

  1 lutego 2018 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczystość rozdania nagród w konkursie fotograficznym Oaza zieleni.

   

  Więcej

 • Ferie z książką - Lapbook

  W pierwszym tygodniu zimowych ferii Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu, w ramach akcji „Ferie z książką”, zorganizowała w świetlicy wiejskiej w Gruszczynie warsztaty z tworzenia lapbooka.

   

  Więcej

 • Wystawa malarstwa Ewy Kuleszy-Krieger

  Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa i rysunku autorstwa lokalnej artystki – Ewy Kuleszy-Krieger. Wyeksponowana kolekcja składa się z obrazów malowanych farbami olejnymi i akrylowymi oraz prac wykonanych węglem, ołówkiem i pastelami.

   

  Więcej

 • Narodowe Czytanie 2017

  4.09.2017 r. Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu zorganizowała Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Udział w akcji wzięli członkowie Klubów Młodych Duchem ze Swarzędza. Biblioteka i seniorzy już po raz trzeci włączyli się do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej w 2012 r. przez Prezydenta RP.

  Więcej

 • Noc Bibliotek 2017

  Noc Bibliotek to ogólnopolska  akcja promująca czytanie i biblioteki Hasło tegorocznego wydania Nocy Bibliotek brzmiało "Czytanie porusza". Swarzędzka Filia Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu wzięła udział w Nocy Bibliotek po raz drugi. Nasza Biblioteka zaprosiła dorosłych wraz z dziećmi do zwiedzania i niezwykłych spotkań z książką i bibliotekarzami.

   

  Więcej

 • Zespoły

 • Konferencje

 • Galeria

 • Zajęcia w przedszkolach

 • Z życia bibliotek szkolnych

 • Z dziejów biblioteki pedagogicznej

 • Promocja swarzędzkiej filii