Archiwum - Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu
62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Archiwum


 • Ferie z książką - Lapbook

  W pierwszym tygodniu zimowych ferii Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu, w ramach akcji „Ferie z książką”, zorganizowała w świetlicy wiejskiej w Gruszczynie warsztaty z tworzenia lapbooka.

   

  Więcej

 • Noc Bibliotek 2018 w Swarzędzu

  Noc Bibliotek to ogólnopolska  akcja promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Hasło IV już wydania ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek” w 2018, w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski, brzmiało: "Rzeczpospoczyta". Udział w akcji zadeklarowało 1873 biblioteki, w całej Polsce odwiedziło je ponad kilkadziesiąt tysięcy ludzi.


  Więcej

 • Przedstawienie Mój przyjaciel Kemushi

  (Do)wolność czytania to hasło XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2018, który obchodzimy w dniach 8 – 15 maja. Tydzień ten wypełniony jest różnymi działaniami promującymi biblioteki oraz ich działalność. W Dniu Bibliotekarza (8 maja) bibliotekarka swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkała się z dziećmi z Przedszkola Mali Artyści w Swarzędzu i zaprezentowała spektakl Teatru Kamishibai „Mój przyjaciel Kemushi”.

  Więcej

 • Wystawa malarstwa Ewy Kuleszy-Krieger

  Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa i rysunku autorstwa lokalnej artystki – Ewy Kuleszy-Krieger. Wyeksponowana kolekcja składa się z obrazów malowanych farbami olejnymi i akrylowymi oraz prac wykonanych węglem, ołówkiem i pastelami.

   

  Więcej

 • Zajęcia teatralne w Swarzędzu podczas XV Tygodnia Bibliotek

  Podczas obchodów XV Tygodnia Bibliotek, 14.05.2018 odbyły się kolejny spektakl teatralny „Groszki” dla dzieci z Przedszkola Jarzębinka w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Zajęcia w XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom

  W XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom 2018 bibliotekarka swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkała się z dziećmi z Przedszkola Tęczowy Port w Swarzędzu. Tydzień Czytania Dzieciom  wypełniony jest różnymi działaniami promującymi czytanie dzieciom. Dnia 04.06.2018 odbyły się dla dzieci zajęcia teatru ilustracji „Szukając Marudka”.

   

  Więcej

 • Ferie z książką - Japonia

  W drugim tygodniu zimowych ferii Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu, w ramach akcji „Ferie z książką”, zorganizowała w świetlicy wiejskiej w Gruszczynie spotkanie poświęconej Japonii.

   

  Więcej

 • Finał konkursu Oaza zieleni

  1 lutego 2018 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczystość rozdania nagród w konkursie fotograficznym Oaza zieleni.

   

  Więcej

 • Książka nas łączy w Szkole Postawowej w Iwnie

  Miesiąc październik od 18 lat obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Został ustanowiony w celu zwrócenia uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tematem przewodnim w 2017 było hasło Książka nas łączy. Był to miesiąc wielu różnych działań promującymi biblioteki oraz ich działalność. Włączając się w obchody tego święta nauczyciel bibliotekarz  swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkał się  18.10.2017 z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Iwnie. Tematem głośnego czytania była historia z książki „Basia i biblioteka” Zofii Staneckiej.

  Więcej

 • Książka nas łączy w Szkole Postawowej w Kobylnicy

  W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego tematem przewodnim w 2017 było hasło Książka nas łączy . Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych został ustanowiony w celu zwrócenia uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Włączając się w obchody tego święta nauczyciel bibliotekarz  swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej 19.10.2017 spotkał się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy.

  Więcej

 • Podróż marzeń w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie

  Dnia 20.11.2017 w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie odbyło się przedstawienie Teatru Kamishibai „Rower Walentyny”. Teatr obrazkowy jest to specjalny sposób opowiadania wywodzący się z Japonii, do prezentacji wykorzystuje się drewnianą skrzynkę, kartonowe plansze z obrazkami i tekstem. Tematem spektaklu w klasie 3 była historia podróży dziewczynki Walentyny i jej przyjaciół.

  Więcej

 • Narodowe Czytanie 2017

  4.09.2017 r. Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu zorganizowała Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Udział w akcji wzięli członkowie Klubów Młodych Duchem ze Swarzędza. Biblioteka i seniorzy już po raz trzeci włączyli się do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej w 2012 r. przez Prezydenta RP.

  Więcej

 • Noc Bibliotek 2017

  Noc Bibliotek to ogólnopolska  akcja promująca czytanie i biblioteki Hasło tegorocznego wydania Nocy Bibliotek brzmiało "Czytanie porusza". Swarzędzka Filia Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu wzięła udział w Nocy Bibliotek po raz drugi. Nasza Biblioteka zaprosiła dorosłych wraz z dziećmi do zwiedzania i niezwykłych spotkań z książką i bibliotekarzami.

   

  Więcej

 • Teatr Kamishibai w Szkole Podstawowej w Zalasewie

  Dnia 22.03.2018 w Szkole Podstawowej nr 1 w Zalasewie nauczyciel bibliotekarz swarzedziej Filii Biblioteki Pedagogicznej przeprowadził spektakl teatralny „Groszki” dla dwóch klas pierwszych. Tematem przedstawienia była historia o groszku, który rośnie od małego nasionka aż do dorosłej rośliny.

   

  Wiecej

 • Czytanie zbliża w Swarzędzu

  W dniach 3-10 czerwca 2017 odbył się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku hasło brzmiało "Czytanie zbliża". Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to doroczne święto w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Włączając się w propagowanie czytania dzieciom nauczyciel bibliotekarz  swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkał się 06.06.2017 z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Do(wolność) czytania w Przedszkolu Jarzębinka

  Z okazji XV Tygodnia Bibliotek, obchodzonego pod hasłem Do(wolność) czytania, odbyły się 10.05.2018 zajęcia teatralne dla dzieci z Przedszkola Jarzębinka w Swarzędzu poprowadzone przez bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu.

   

  Wiecej

 • Stragan z wesołymi literkami

  W dniu 19.03.2018 nauczyciel bibliotekarz  swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkał się z dziećmi grupy Smoki z Przedszkola Mali Artyści w Swarzędzu. Tematem zajęć Stragan z wesołymi literkami były wesołe przygody literek - bohaterów zbioru wierszy Wandy Chotomskiej.

   

  Więcej

 • Czytamy. Oczywiście!

  W dniach 8-15 maja 2017 obchodziliśmy XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Włączając się w propagowanie czytania nauczyciel bibliotekarz  swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej spotkał się z dziećmi grupy Smoki z Przedszkola Mali Artyści w Swarzędzu. Tematem głośnego czytania były przygody sympatycznej bohaterki książki „Basia i biblioteka”.

   

  Więcej

 • Nowa publikacja o Swarzędzu w naszych zbiorach

  Z okazji 380-lecia lokacji Swarzędza wydana została jubileuszowa publikacja na temat naszego miasta "Swarzędz wczoraj i dziś".

   

  Więcej

 • Spektakl Groszki w Szkole Podstawowej w Iwnie

  25.04.2018 w Szkole Podstawowej w Iwnie odbył się dla uczniów klasy pierwszej spektakl Teatru Kamishibai „Groszki”.  Teatr obrazkowy  jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania. Zajecia zostały przeprowadzone w ramach realizacji projektu edukacyjnego Wzrastanie przez czytanie.

   

  Więcej

 • Spektakl o emocjach w Przedszkolu Jarzębinka

  Dnia 18.04.2018 odbyło się przedstawienie dla dzieci z grupy „Motyle" w Przedszkolu Jarzębinka w Swarzędzu. Zajęcia teatralne prowadzone były w ramach realizacji projektu edukacyjnego Wzrastanie przez czytanie wspierajacego edukację czytelniczą i teatralną.

   

  Wiecej

 • Wystawa fotografii

  Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu serdecznie zaprasza na wystawę fotografii autorstwa uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Teatr obrazkowy w Zespole Szkół w Iwnie

  Dnia 17.05.2017 w Zespole Szkół w Iwnie odbyły się dla uczniów spektakle Teatru Kamishibai „Szukając Marudka” oraz „Groszki”.  Tematem zajęć teatralnych w pierwszej klasie była historia o groszku, który przechodzi cykl wzrastania od małego nasionka aż do dorosłej rośliny (...)


  Więcej


 • Zajęcia teatralne w Zalasewie

  W Szkole Podstawowej w Zalasewie odbyły się  22.03.2017 zajęcia teatralne dla dzieci z dwóch klas pierwszych przeprowadzone przez bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Tydzień z Internetem

  Jak zrobić domową farbę tablicową? Ile przepisów na sernik można znaleźć na blogu Kwestia Smaku? Z jakiego kraju pochodzi najbardziej wpływowa blogerka modowa świata? Między innymi na takie właśnie pytania poszukiwali odpowiedzi uczestnicy spotkania „e-Pasjonaci”, które odbyło się 29.03.2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu w ramach kampanii Tydzień z Internetem

   

  Więcej

 • Innowacja pedagogiczna "Podróże dalekie i bliskie"

  „Podróże dalekie i bliskie: Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni”  to innowacja pedagogiczna w której uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu. W ramach tego projektu Magdalena Ofierska Majeran bibliotekarka Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu 14.02.2017 oraz 15.02.2017 przeprowadziła zajęcia teatralne dla czterech klas.

   

  Więcej

 • Edukacja matematyczna i przyrodnicza

  Swarzędzka Filia Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu przygotowała wystawę "Matematyka jest zabawą i myśleniem" oraz zestawienie literatury na ten temat.

   

  Więcej

 • 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2016  Rokiem Henryka Sienkiewicza. Uhonorowanie Henryka Sienkiewicza wiąże się z przypadającą w 2016 r. 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznicą jego śmierci.

   

   

  Więcej

   

   

 • Remont zakończony

  Zapraszamy wszystkich Czytelników do odwiedzenia naszej Biblioteki po remoncie. W odmalowanych pomieszczeniach pojawiły się dodatkowe regały, a na nich ponad 3000 nowych książek. Zachęcamy do zapoznania się z listą nabytków i wypożyczania.

   

  Więcej

 • Wystawa 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

  Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. 5 maja przypada 170. rocznicą urodzin pisarza. Swarzędzka Filia Publicznej Biblioteki Pedagogicznej przygotowała wystawę poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy do jej oglądania i zapoznania się z literaturą na ten temat ze zbiorów Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu.

   

   

  Więcej

 • Noc Bibliotek 2016

  Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury. Biblioteki to miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać. Nasza Biblioteka wzięła udział w Nocy Bibliotek i zaprosiła wszystkich zainteresowanych do swojej siedziby 4 czerwca 2016 od 16.00 do 22.00.

   

   

  Więcej

   

 • Spotkanie autorskie

  W grudniu 2015  w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci panią Agatą Widzowską Pasiak.

   

  Więcej

 • Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy

  28.10.2015 r. w Szkole Podstawowej w Zalasewie, z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowane zostało spotkanie nauczycieli bibliotekarzy z gmin Swarzędz i Kostrzyn.

   

  Więcej

 • Narodowe Czytanie

  11.09.2015 r. swarzędzka filia Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Swarzędzu, zorganizowała akcję Narodowe Czytanie, w ramach której wspólnie czytano „Lalkę” Bolesława Prusa.

   

  Więcej

 • Współczesna Ukraina

  „Ukraina – sąsiad z problemami” – tak brzmiał temat, ostatniego przed wakacjami, wykładu w ramach Uniwersytetu Swarzędzkiego, który 15.06.2015 r. wygłosił dr hab. Łukasz Donaj – pracownik naukowy Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

   

  Więcej

 • Bookcrossing

  18 czerwca 2015 r. przypada Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Idea ta narodziła się w 2003 r. i ma na celu promowanie czytelnictwa.

   

  Biblioteka Pedagogiczna również włącza się do akcji. Zapraszamy wszystkich 18 czerwca 2015 r. do Biblioteki – przygotowaliśmy zbiór książek, którymi chcemy się podzielić z innymi.

   

  Więcej

 • XX Gminne Igrzyska Sportowe Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych

  15 maja 2015 r. w hali sportowej Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się XX Gminne Igrzyska Sportowe Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych, zorganizowane przez dyrektora i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Tydzień Bibliotek

  W dniach 8-15 maja 2015 r. obchodzony jest Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Wybieram bibliotekę”. Zachęcamy do dokonania wyboru i odwiedzenia w tym tygodniu Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Szkolenie dla seniorów

  23 kwietnia 2015 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu odbyło się szkolenie dotyczące korzystania z portalu społecznościowego Facebook, przygotowane dla seniorów z gminy Swarzędz.

   

  Więcej

 • O Kolejorzu na Uniwersytecie Swarzędzkim

  20 kwietnia 2015 r. spotkanie w ramach Uniwersytetu Swarzędzkiego miało inny charakter niż wszystkie dotychczasowe. Nie był to tradycyjny wykład, prowadzony przez profesora, poruszający tematykę naukową.

   

  Więcej

 • Uniwersytet Swarzędzki wspomina Jerzego Waldorffa

  W tym miesiącu, w ramach spotkań na Uniwersytecie Swarzędzkim, odbył się wykład poświęcony wybitnemu Polakowi – Jerzemu Waldorffowi.

   

  Więcej

 • XIX Targi Edukacyjne

  „Edukacja to podróż” - pod tym hasłem odbywały się w dniach 20 – 22.03.2015 r. Poznańskie Targi Edukacyjne. Prezentowały się na nich publiczne i prywatne, polskie i zagraniczne szkoły, uczelnie oraz inne placówki dydaktyczne działające na różnych poziomach nauczania i w różnych obszarach edukacyjnych.

   

  Więcej

 • Targi Edukacyjne

  W weekend 28.02 – 2.03.2014 r. odbywały się w Poznaniu XVIII Targi Edukacyjne. Hasło przewodnie targów: „Uczymy się przez całe życie” przyświecało wszystkim placówkom oświatowym, które prezentowały swoją ofertę edukacyjną.

   

  Więcej

 • O dżihadzie w Ośrodku Kultury

  16 lutego 2015 r., na kolejnym spotkaniu zorganizowanym w ramach Uniwersytetu Swarzędzkiego, dyskutowano o problemach Bliskiego Wschodu. Wykład pt. „Czy zwycięży islam brutalny?” wygłosił autor artykułów i książek związanych z problematyką terroryzmu oraz fundamentalizmu islamskiego – profesor Radosław Fiedler.

   

  Więcej

 • Poezja Fotografii

  Wernisaż

  Dnia 28.01.2015 r. w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu odbyło się spotkanie z artystami  fotografii Leszkiem Lesiczką i Dominikiem Lesiczką.

   

  Więcej

 • Kwitnące wiśnie w bibliotece

  23 stycznia 2015 r. czytelnię Biblioteki Publicznej w Swarzędzu wypełnili tłumnie przybyli pasjonaci podróży i kultury Wschodu.

   

  Więcej

 • O polskiej polityce zagranicznej na Uniwersytecie Swarzędzkim

  19.01.20105 r. w Ośrodku Kultury w Swarzędzu wykład pt. „Dylematy polskiej polityki zagranicznej” wygłosił prof. Jan Sandorski.

   

  Więcej

 • Spotkanie z p. Anną Matuszewską

  W piątek 28 listopada 2014 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z panią Anną Matuszewską – lokalną artystką, autorką wystawy „Igłą Malowane”.

   

  Więcej

 • Piłsudski w Wielkopolsce

  24.11.2014 r. odbył się pierwszy w tym „roku akademickim” wykład w ramach Uniwersytetu Swarzędzkiego. Przybyli na spotkanie słuchacze, zgodnie z tradycją akademicką, odśpiewali Gaudeamus igitur. Odpowiednią oprawę i wsparcie wokalne zapewnił lokalny chór męski „Akord”.

   

  Więcej

 • Jubileusz 85-lecia PBP w Poznaniu

  7 listopada 2014 r., w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, obchodzono jubileusz 85-lecia działalności Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu.

   

  Więcej

 • 85-lecie Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu

  Zapraszamy do udziału w konkursach przygotowanych z okazji Jubileuszu 85-lecia Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu (1929 – 2014).

   

  Informacje o konkursach dostępne są na stronie: http://pbp.poznan.pl/node/1911

 • Minister Stanisław Kalemba na Uniwersytecie Swarzędzkim

  30 września rozpoczął się kolejny cykl wykładów w ramach Uniwersytetu Swarzędzkiego. Nowy „rok akademicki” zainaugurował wykład Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisława Kalemby „Współczesna wieś oraz wpływ rolnictwa na codzienne funkcjonowanie państwa”.

   

  Więcej

   

  2013-10-01


 • O Syrii i Iranie na Uniwersytecie Swarzędzkim

  21 października Uniwersytet Swarzędzki gościł kolejnego wykładowcę. Tym razem był nim profesor Radosław Fiedler – politolog, pracownik Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wnuk Arkadego Fiedlera – słynnego polskiego przyrodnika, podróżnika i pisarza.

   

  Więcej

 • Mongolia – egzotyczna kraina

  2 października br. w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu odbyła się prelekcja pt. "Mongolia. Egzotyczna kraina".

   

  Więcej

 • Narodowe Czytanie w Swarzędzu

  6 września 2014 r. w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu, w ramach akcji Narodowego Czytania, odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Ponieważ entuzjastów tego wydarzenia nie brakowało, 12 września, miało miejsce drugie spotkanie o tym samym charakterze.

   

  Więcej

 • 2014 Rokiem Czytelnika


  Sześć i pół wieku temu, 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza
  , który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce   w Polsce.

   

  Więcej

 • Zrównoważona chemia a zielona chemia

  Problematykę związaną z tymi dwoma pojęciami omawiał prof. dr hab. Bogdan Marciniec, na wykładzie Uniwersytetu Swarzędzkiego „Misja chemii we współczesnym świecie”, który odbył się 23 czerwca 2014 r. w Ośrodku Kultury w Swarzędzu.

   

  Więcej

 • Terapia przez książkę

  30 maja br. w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu odbyło się spotkanie nauczycieli, pedagogów, logopedów oraz nauczycieli bibliotekarzy poświęcone terapeutycznym walorom książek.

   

  Więcej

 • O Auguście Cieszkowskim na Uniwersytecie Swarzędzkim

  W ramach obchodów 200-lecia urodzin Augusta Cieszkowskiego z wykładem poświęconym temu Wielkiemu Wielkopolaninowi wystąpił prof. Stanisław Z. Kozłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

   

  Więcej

 • O służbach specjalnych na Uniwersytecie Swarzędzkim

  17 marca na Uniwersytecie Swarzędzkim wszyscy zainteresowani tematem służb specjalnych mieli okazję podyskutować ze specjalistą w tej dziedzinie – byłym szefem Urzędu Ochrony Państwa w Poznaniu oraz zastępcą Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

   

  Więcej

 • Inteligencja kiedyś i dziś

  Warstwa społeczna, klasa społeczna, a może konstrukt społeczny? Do czego tak właściwie można zaliczyć inteligencję i kto współcześnie należy do inteligencji? Na te i wiele innych pytań odpowiadała, 17 lutego,  na wykładzie Uniwersytetu Swarzędzkiego, profesor Renata Suchocka – socjolog z Instytutu Socjologii UAM.

   

  Więcej

 • Biblioteka w Kobylnicy

  23 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie filii swarzędzkiej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy, na które przybyli przedstawiciele władz gminy, radni, sołtysi oraz mieszkańcy Kobylnicy. Wydarzeniu towarzyszyły ciekawe występy artystyczne – grupa teatralna z Gimnazjum w Zalasewie parodiowała zachowania bibliotekarzy, a dzieci z klas II i III Szkoły Podstawowej w Kobylnicy recytowały wiersze Juliana Tuwima.

  Więcej

 • Samotność i inne dolegliwości społeczne

  Wykłady na Uniwersytecie Swarzędzkim w 2014 roku zainaugurowała prof. dr hab. Anna Michalska – socjolog rodziny i problemów społecznych. Współczesne dolegliwości społeczne – bo te były tematem spotkania 20 stycznia – okazały się bardzo ciekawym zagadnieniem dla wszystkich zebranych uczestników.

  Więcej

 • Kulturotwórcza rola przyrody

  Po raz kolejny w tym roku szkolnym Gimnazjum w Zalasewie zorganizowało niezwykle ciekawe wydarzenie artystyczne. W wigilię świętego Andrzeja, 29 listopada, gdy w innych szkołach lany był wosk i wróżono z kart, w Zalasewie odbył się wieczór poświęcony kulturotwórczej roli przyrody.

   

  Więcej

 • Spotkanie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Swarzędzu

  21 listopada br. w Poradni Psychologiczno-Pedaogicznej w Swarzędzu odbyło się spotkanie psychologów i pedagogów szkolnych powiatu poznańskiego z nauczycielami bibliotekarzami.

   

  Więcej

 • O informacji i telewizji na Uniwersytecie Swarzędzkim

  18 listopada w Ośrodku Kultury w Swarzędzu kolejny wykład w ramach Uniwersytetu Swarzędzkiego wygłosił dyrektor TVN Poznań – redaktor Robert Klimczak. Tematem spotkania była „Rola TV Regionalnej w integracji rejonu” i choć pozornie wszystkim mieszkańcom gminy Swarzędz ta dziedzina jest znana, wykład i dyskusja tocząca się wokół niego okazały się niezwykle interesujące.

   

  Więcej

 • Życzenia od Poseł Bożeny Szydłowskiej

 • Nowa szkoła w Paczkowie

 • "Judaika - czarne - białe" wystawa Wojciecha Cyruliczka

  Ośrodek Kultury w Swarzędzu zaprosił na wystawę malarską Wojciecha Cyruliczka "JUDAIKA CZARNE - BIAŁE", która odbyła się 25 maja 2013 r. w Sali Wystawowej ośrodka.

  Więcej

 • 20 lat minęło...

  13 kwietnia swarzędzki Zespół Szkół nr 2 obchodził jubileusz 20-lecia swego istnienia. W tym czasie szkołę ukończyło ponad 1600 absolwentów. Uczęszczali oni do II Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Profilowanego, II Szkoły Policealnej oraz Liceum Ogólnokształcacego dla Dorosłych. Przez całe dwudziestolecie dyrektorem szkoły był Piotr Choryński.

  Zapaszamy do zapoznania się z:

  - kalendarium szkoły

  - transmisją telewizyną z uroczystości: część I, część II

 • 60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach

  5 grudnia 2012 r. biblioteka pedagogiczna w Obornikach obchodziła Jubileusz 60-lecia jej powstania. Uroczystości odbyły się w Sali Starostwa Powiatowego. Uczestniczyli w niej liczni goście: władze miasta i powiatu, przedstawiciele oświaty dyrekcja naszej biblioteki oraz koleżanki z pozostałych filii.

  Były wspomnienia, prezenty, mnóstwo kwiatów i życzeń. Życzymy więc obornickiej bibliotece dalszych sukcesów, dużo nowych książek oraz sympatycznych czytelników.

  Więcej - galeria

 • Odwiedziny poseł Bożeny Szydłowskiej

  8 stycznia swarzędzką Filię Biblioteki Pedagogicznej odwiedziła poseł Bożena Szydłowska. Pani poseł zapoznała się z warunkami pracy biblioteki, z rodzajem gromadzonych zbiorów oraz z czytelnictwem literatury specjalistycznej w środowisku oświatowym Swarzędza i Kostrzyna.

  Więcej

 • Odznaczenia dla nauczycieli-bibliotekarzy

  25 października w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu miała miejsce - z okazji Dnia Edukacji Narodowej -  Wojewódzka Uroczystość odznaczenia zasłużonych nauczycieli. Złoty Medal za Wieloletnią Służbę otrzymała Danuta Wereszczyńska-Choryńska - kierownik filii w Swarzędzu, a Srebrnym Medalem za Wielotnią Służbę odznaczona została Wiesława Borkowicz-Olejniczak - wicedyrektor Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu.

   

  Wiecej w galerii

 • Wyróżnienie

  Kierownik Filii w Swarzędzu mgr Danuta Wereszczyńska-Choryńska została wyróżniona w konkursie stypendialnym im. Olgi Rok

  Gratulujemy

 • Zespoły

 • Konferencje

 • Galeria

 • Zajęcia w przedszkolach

 • Z życia bibliotek szkolnych

 • Z dziejów biblioteki pedagogicznej

 • Promocja swarzędzkiej filii