62-020 Swarzędz; Osiedle Czwartaków 1
Tel.: 577 001 347
biblioteka@swarzedz.pbp.poznan.pl
http://swarzedz.pbp.poznan.pl
www.pbp.poznan.pl/swarzedz/
www.pbp.swarzedz24.pl
Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
2 i 4 sobota miesiąca 9.00-15.00
(oprócz wakacji)

Akcja TSURU w Przedszkolu Mali Artyści


Żuraw, jedna z najpopularniejszych form origami, symbolizuje spełnienie marzeń, szczęście i długowieczność. Według japońskiej tradycji, jeśli ktoś pragnie by spełniło się marzenie, by ktoś bliski wrócił do zdrowia, układa w tej intencji tysiąc żurawi.

 

Sasaki Sadako miała 2 lata, gdy na miasto Nagasaki, w którym mieszkała, zrzucono bombę atomową. Dziewczynka w wieku 12 lat zachorowała na białaczkę, ponieważ została napromieniowana. Sasaki pragnęła pokonać chorobę. Aby spełniło się to marzenie, postanowiła złożyć z papieru tysiąc żurawi. Złożyła je, a później rozpoczęła składanie kolejnego tysiąca. Nie zdążyła…

 

Do dziś dzieci na całym świecie składają tysiące żurawi i w imię pokoju wysyłają do Hiroszimy, gdzie znajduje się pomnik Sadako.

 

Przedszkole Mali Artyści ze Swarzędza zorganizowało cykliczne spotkania w ramach akcji TSURU. Bibliotekarki ze swarzędzkiej filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu wzięły udział w tej pięknej inicjatywie. Razem uczyłyśmy się niełatwej sztuki składania formy origami - kolorowego żurawia.

 

Celem akcji TSURU jest wspólne złożenie tysiąca żurawi i wysłanie ich do Hiroszimy.

 

MOM

2014-01-16